wtorek, 23 listopada 2010
Nasza klasa w Teatrze na Woli

Dwa zdania o sztuce pt. "Nasza klasa", granej w Teatrze na Woli. W miniony weekend miałem okazję ją zobaczyć, i były to najlepiej spędzone w ostatnim czasie trzy godziny. Nasza klasa - to dzieci z przedwojennej szkoły w małym miasteczku, Polacy i Żydzi. Śledzimy ich życie od czasów szkolnych, poprzez wojnę, aż do współczesności. Kulminacją przedstawienia jest zagłada ludności żydowskiej miasteczka podczas okupacji niemieckiej, oparta na znanych wydarzeniach z Jedwabnego. Widzimy, co działo się przed, jak i po tej tragedii.

Jest to pasjonująca opowieść o skomplikowanej dwudziestowiecznej historii Polski. Także o tym, jak zwykli ludzie stają się mordercami, o tym jak przez lata ukrywają swoje czyny i wypierają się ich. O wybieraniu mniejszego zła, o nie całkiem czystych intencjach naszych czynów. O tym, jak zmienia ludzi sytuacja graniczna, ekstremalna, w której się znaleźli. Wreszcie o zemście, o tym, jak kat staje się ofiarą i na odwrót.

Są w tej sztuce sceny brutalne i szorstki język, jednak chyba tak musi być z powodu natury opisywanych wydarzeń. Oszczędną scenografię tworzą tylko ławki i krzesła. Wszystko inne musimy sobie wyobrazić, ale przekaz jest tak sugestywny, że nie ma z tym żadnego problemu.

Jest też w "Naszej klasie" kilka słabszych momentów, kiedy wydaje się, że autorowi brakuje dystansu i popada w stereotypy. Nie mogą one jednak przykryć ogólnego pozytywnego wrażenia.

Sztuka oparta została na dramacie o tym samym tytule, nagrodzonym ostatnio nagrodą Nike.

Bardzo polecam.

wtorek, 27 kwietnia 2010
Katie Melua The Flood

Podoba mi się. Również ciekawy teledysk.

niedziela, 03 stycznia 2010
МакSим - Дорога

Dotarłem do całkiem przyjemnej piosenki z Rosji. Jest ona wykonywana przez wokalistkę o pseudonimie "МакSим" lub po naszemu Maksim ;) i wchodzi w skład ścieżki dźwiękowej do pierwszego wyprodukowanego w Rosji filmu Disneya. Dlatego też w teledysku pojawiają się urywki z filmu oraz aktorzy.

Припев:
Солнышко лучистое, небеса так чисты
Освещают нам дорогу с высока
Ждёт ли нас удача, велика задача
Мы с тобой всё сможем, помоги нам, Боже.

Poniżej moje nieco niezdarne tłumaczenie.

Refren:
Słoneczko promieniste, niebo tak czyste

Oświetlają nam drogę z wysoka

Czy nam się poszczęści, wielkie zadanie

Z tobą możemy wszystko, pomóż nam boże

piątek, 04 września 2009
Black River Killer
niedziela, 26 lipca 2009
Flamenco + Indie

W sobotę na Barce Herbatnik w Porcie Czerniakowskim odbył się koncert grupy Indialucia, łączącej muzykę flamenco z muzyką indyjską. Fuzja dwóch zupełnie odmiennych stylów była bardzo udana. Szczególne wrażenie zrobił na mnie sitar (poniżej w środku), który można nazwać indyjskim odpowiednikiem gitary, o charakterystycznym egzotycznym dźwięku.

Podobała mi się też sama otoczka koncertu - kameralna, w nietypowym miejscu, niezobowiązująca, z możliwością odpoczynku na leżakach.

A oto próbka występu:

 
1 , 2 , 3